Hlavní stránka

Kanárské ostrovy - Tenerife - Pico del Teide - Španělsko, Afrika

(21.02.2007)

Španělské Kanárské ostrovy se rozkládají v severním Atlantiku, přibližně mezi 29-27 rovnoběžkou severní šířky, západně od pobřeží Maroka a severozápadně od Západní Sahary.

Kanárské ostrovy jsou součástí španělského království od 15. století. Ze sedmi ostrovů (El Hierro - 269 km2, La Gomera - 369 km2, La Palma - 708 km2, Gran Canaria - 1 560 km2, Fuerteventura - 1 660 km2, Lanzarote - 846 km2) je největším Tenerife s plochou 2 034 km2.

Vlajka

Na tomto největším kanárském ostrově, uprostřed něho, se nachází nejvyšší hora španělského království Pico del Teide s výškou 3 718 m n. m. (je 3. nejvyšší sopkou Afriky po tanzánském Meru - 4 566 m n. m. a kamerunském Mt. Cameroun - 4 070 m n. m.) a patří mezi "dvacítku" nejvyšších sopek na Zemi. 

Pico del Teide 3717 m. n. m.

Ostrov Tenerife byl už původními obyvateli Guanči nazýván Zasněžená hora. Nejvyšší vrchol je téměř po celý rok sněhobílý i dnes. Horský hřeben od severovýchodu středem ostrova až k jihozápadu spolu s Pico del Teide dělí svojí výškou a polohou ostrov dvě odlišné klimatické zóny - severozápadní vlhkou (to přinášejí pasáty od moře a sopka jim nedovolí přejít přes vrcholové partie) s bujnou tropickou vegetací (pěstují se banány, vinná réva) a jihovýchodní suchou kamenitou, téměř bez vegetace. Ve výšce kolem 2 000 m n. m. jsou patrné pozůstatky sopečné činnosti - jsou zde rozsáhlá barevná lávová pole, struska, pemza, sopečný popel, občas obsidián.  

Provazcová láva

Z hlediska dopravní dostupnosti je ostrov velmi dobře dosažitelný leteckou dopravou. Na severu je mezinárodní letiště Aeropuerto de Los Rodeos (TFN), na jihu Aeropuerto Reina Sofia (TFS). Na sever ostrova se lze dopravit lodní linkou z Gran Canarie do přístavu u Santa Cruz de Tenerife, na jihu z La Gomery do přístavu Los Cristianos poblíž světoznámé Playa de las Americanas. Z hlediska silniční dopravy je na severu dálnice mezi Santa Cruz (na severovýchodním pobřeží) a La Orotava a Puerto de la Cruz (na severozápadním pobřeží). Téměř středem ostrova vede silnice od severu k jihu (nebo naopak) s mnoha vyhlídkami a odpočívadly např. při cestě od severu u Pico el Roque, Mňa a de Ayosa, Observatoria, El Portilla atd. až pod Pico del Teide do Parque Nacional de Las Caňadas del Teide. K samému vrcholu sopky jezdí lanovka až do výšky 3 555 m n. m. na plošinu La Rambleta. Cestou po silnici dále na jih k Los Cristianos jsou další vyhlídky u Baca de Tauce, u Vilafloru atd. Ostrovem prochází řada turistických značených tras.

Pobyt na Tenerife nabízí zajímavou dovolenou v africkém Španělsku s atraktivitami čistého, příjemně teplého moře s pěknými plážemi, vysokohorské turistiky s nádhernými, snad někdy trochu "drsnými" výhledy do okolí, velmi dobrými ubytovacími a stravovacími možnostmi a pokud někomu nestačí pobýt jen zde, může odplout na výlety na blízké ostrovy Gran Canaria nebo La Gomera.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress