Hlavní stránka

Napoleon na Elbě

(16.11.2006)

Napoleonova rezidence Villa dei Mulini (Mlýnský dům) otevírá návštěvníkům pohostinnou náruč k prohlídce (děti do 18 let a důchodci přes 65 let zdarma). Pohled z malé zahrady vysoko nad příkrým srázem, kde cypřiše, palmy, vavříny a jiná zeleň evokují sny, jakým se asi oddával psanec Napoleon, než po desíti měsících pobytu na Elbě vyrazil k novým břehům.

Villa dei Mulini je původně soudní budova z roku 1724, později přeměněná na mlýn, ale umístěná na strategicky výhodném místě, proto byla už dva dny po příjezdu císaře přestavěna na městskou rezidenci. Toskánští architekti přidali jedno patro a interiér přizpůsobili představám císaře. V přízemí vznikly velký a přijímací salon a pracovna. Více než tisíc knih, které si dal císař dopravit ze zámku Fontainebleau, zůstalo vesměs zachováno a dovolují nám poučné nahlédnutí do oblasti zájmů a literárního vkusu Napoleona. Císařská ložnice se pyšní postelí s nebesy a pozlaceným baldachýnem, vedle je místnost pro komorníka, převlékárna a knihovna. Horní patro zabírá taneční sál, ve kterém Napoleonova sestra Paolina Borghese vystupovala jako paní domu místo nepřítomné manželky Marie-Louise.

Villa San Martino zas uchvátí zejména romantiky stropní malbou v místnosti pro porady, na které dvě holubice nesou ve svých zobáčcích modrou stuhu a svazují ji v žertovný "uzel lásky". Fresky zdobí i přijímací salon, kde je zvěčněno Napoleonovo tažení do Egypta. Slova pod sklem "Napoleon je všude šťasten" jsou falzifikátem.

Palác Demidoff, jenž dal v roce 1851 jako vstup k císařské vilce postavit a bombastickou fasádou ozdobit vyženěný ruský Napoleonův synovec, je součástí prohlídky. Z pohledu do rozlehlého sloupového sálu stojí za pozornost jedině socha nahé Paoliny Bonaparte od Canovy, představující krásnou bujnou nymfu Galatheu. Chudé vybavení je dáno tím, že dědicové dali uměleckou sbírku i Napoleonovy relikvie do dražby. Budovám hrozilo zpustnutí. Teprve roku 1930 zasáhla italská vláda a získala vilu včetně Demidoffova paláce zpět. V domě je velmi vlhko, proto zde nemůže být umístěna obrazárna a konají se tu jen drobné občasné výstavy.


 

Alena Šimková
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress