Hlavní stránka

Unikátní federalismus Belgie

(26.10.2006)

V roce 1993 se mezi federace (spolkové státy) světa zařadila i Belgie. A zařadila se svérázně.

Belgická ústava definuje a vymezuje členské federální státy současně podle dvou principů: sociálně hospodářského a jazykového. Protože tyto dva aspekty se v konkrétním prostoru prolínají, tak se i belgické federální státy územně překrývají. A dále: jeden federální stát vytváří externí správní orgán ve druhém federálním státě. Tyto jevy se v žádné jiné federaci ve světě nevyskytují.

Jak je to tedy konkrétně? Ústava stanovuje, že Belgie jako federace se skládá ze šesti subjektů (tj. federálních států): ze tří regionů a tří společenství. Regiony jsou: Vlámsko, Valonsko a Brusel. Jsou vymezeny podle sociálně hospodářského principu a jejich parlamenty a vlády řeší otázky bydlení, územního plánování, dopravy, ekonomiky, ochrany přírody, veřejných prací atd.

Společenství jsou: Vlámské, Francouzské a Německy mluvící (nikoli "Německé"). Společenství, jak je již patrno z jejich názvů, jsou určena podle jazykového principu a jejich parlamenty a vlády se zabývají věcmi kultury, školství, zdravotnictví apod.

Jak je výše uvedeno, tyto federální státy se překrývají, jako by tvořily speciální vrstvy v jednom území. Konkrétně: Vlámská oblast a Vlámské společenství zabírají přesně stejný prostor. Většina území Valonské oblasti je současně územím Francouzského společenství. Malá menšina Valonské oblasti patří současně území Německy mluvícího společenství. Brusel je v postavení federálního státu - regionu, přitom ale Vlámské a Francouzské společenství na jeho teritoriu kompetenčně zasahují formou komisí (jakoby "vyslanectví") se správními působnostmi.

Každý Belgičan s výjimkou obyvatel hlavního města tak žije současně ve dvou federálních státech (kromě státu spolkového, tj. vlastní Belgie). Bruselan žije sice jen v jednom federálním státě, ale zase je v některých věcech podřízen komisím sousedních federálních států.

Tyto nuance jsou u nás zatím málo známé. Většina našich geografických pramenů uvádí, že Belgie je rozdělena do tří celků (Vlámsko, Valonsko, Brusel). Pokud se existence německé jazykové oblasti vůbec zmiňuje, pak zpravidla tak, jakoby šlo jen o národnostně samosprávnou součást Valonska.

Info: Německy mluvící společenství má 753 km2, 70 000 obyvatel, hlavní město Eupen. Tvoří ho 9 integrovaných obcí (správních okrsků) - Kelmis, Lontzen, Rearen, Eupen, Bütgenbach, Büllingen, Amel, St. Vith a Burg Reuland.


 

Jan Bína
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress