Hlavní stránka
Stambacher

Montserrat

(23.08.2006)

Bývalé hlavní město Plymouth bylo po pyroklastických výbuších vulkánu Soufriere Hills v letech 1995-97 pohřbeno pod několikametrovou vrstvou popela a kamení. Do té doby se ostrov vyznačoval bujnou vegetací, na polích se pěstoval bavlník, význam mělo pěstování ovoce a zeleniny. Nyní má 16 km dlouhý (S–J) a 10 km široký (Z–V) ostrov šedou popelavou barvu, je téměř bez života. Katastrofu připomínají mrtvá torza stromů.

V roce 1493 sem připlul Kryštof Kolumbus a ostrov pojmenoval Santa Maria de Montserrat podle kláštera Panny Marie Montserratské ve Španělsku. Britští osadníci pod vedením sira Thomase Warnera ostrov kolonizovali roku 1632. O dvacet let později se přistěhovaly ze sousedního Sv. Kryštofa stovky irských osadníků. Pro své svazky s Irskem i díky barvám tropické krajiny se někdy Montserrat nazýval "Smaragdový ostrov". Jeho členitý povrch byl vytvořen třemi sopkami. Nejvyšším vrcholem je Chance Peak (814 m n. m.).

Malé Antily vznikly převážně sopečnými erupcemi v místech, kde se hrany desek střetávají. Montserrat leží právě na vrcholu dvou křížících se litosférických desek.

Od roku 1992 byly pozorovány seismické aktivity, ty postupně rostly. Od 18. 7. 1995 začal severozápadní kráter chrlit lávu a popel, jih ostrova musel být evakuován v polovině listopadu 1995. Další a další výbuchy v letech 1997–99 postupně ničily a téměř zničily celý ostrov, většina obyvatel se proto odstěhovala. Sopečná aktivita i nadále pokračuje.

Na ostrově se používá britská modrá služební vlajka (Blue Ensing) s montserratským vlajkovým emblémem ve vlající části. To je štít s postavou ženy oděné zeleným rouchem, objímající černý kříž a držící žlutou harfu.

monserat.gif (15443 bytes)

WM - Montserrat (brit.) (Dependency of the United Kingdom), britské závislé území - info:

Rozloha je 102 km2, počet obyvatel asi 9 341 (7/2005), před přírodní katastrofou v roce 1995 činil 12 600. Dočasným hlavním městem je Brades Estate na severu ostrova.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress