Hlavní stránka

Nesebar - Bulharsko

(04.03.2005)

Po desetiletí boomu letní dovolené koncem devadesátých let XX. století ve Španělsku, Francii, Itálii nebo Řecku se naši turisté opět navracejí na dříve oblíbená letoviska v Bulharsku, Chorvatsku, Černé Hoře či Rumunsku. A tak se na nedávno Čechy, Slováky, Poláky opuštěných pobřežích znovu ozývají jazyky občanů těchto slovanských zemí.

Je tomu tak i v bulharském Nesebaru, místě nabízejícím kombinaci historických památek, čistého moře a řady možností pro vyplnění volného času. Nesebar se může pyšnit svou bohatou historií sahající až do 9. stol. př. n .l., kdy byl založen Thráky. 

Nesebar, foto Pecold Nesebar, foto Pecold

Nachází se 31 kilometrů severně od přístavního Burgasu, 3 kilometry od Slunečného pobřeží na úzkém, skalnatém poloostrově spojeném se souší šíjí jen několik metrů širokou. Zásluhu na neopakovatelné atmosféře městečka má unikátní lidová architektura, desítky kostelů, řada restaurací, které nabízejí čerství mořské pochoutky za velmi přijatelné ceny, hostům nabízí bohatou škálu aktivit a sportovního vyžití. V místním muzeu lze nahlédnout do slavné minulosti, během které zde vládli Thrákové, Řekové, Římani, Byzantinci, Janované, Slované, Turci a nyní patří Bulharům.

Nesebar, foto Pecold

Nesebar, foto Pecold

V Nesebaru nejsou velké hotelové komplexy, ubytovat se můžete v příjemných rodinných penzionech nebo domech, a to jak ve staré, tak i v nové části městečka. Snahou místních obyvatel i místní radnice je zachovat starobylý vzhled města, jež je součástí světového kulturního dědictví pod patronací UNESCO.

Nesebar, foto Pecold

Mezi Nesebarem a 3 kilometry vzdáleným Slunečním pobřežím funguje pravidelná autobusová doprava, která jezdí každých 15 minut a cena jízdenky je 50 stotinek za osobu (podle kurzovního lístku ze srpna 2004 asi 8 Kč).


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress