Hlavní stránka

Wroclaw

(14.04.2005)

Wroclaw je hlavním městem vojvodství nacházející se ve Slezské nížině. Patří mezi nejstarší, nejrozlehlejší a nejlidnatější polská města. Leží na řece Odře a má 640 000 obyvatel (2003). Je známá jako průmyslové, obchodní, administrativní, kulturní, vzdělávací a vědecké centrum kraje.

V prvním tisíciletí zde vznikaly osady jako obchodní centra na jantarové stezce. V 9. stol. se stalo město opevněným střediskem Slezanů, v 10. stol. připadlo pod nadvládu Přemyslovců a kolem roku 990 se připojilo Polsku. V roce 1241 byla Wroclaw vyhlášena za hlavní město vratislavského knížectví. První založenou univerzitou byla roku 1702 jezuitská univerzita. Na konci II. světové války se pevnost Wroclaw vzdala Sovětské armádě a v témže roce byla připojena k Polsku.

Mezi nejstarší stavby města patří Dům panen Trzebnických. Mimo jiné jsou ve městě historické stavby jako kostel sv. Marie Magdaleny ze 14. stol., bazilika sv. Vincenta, kostel a klášter sv. Kláry, bazilika sv. Alžběty, Vratislavská univerzita (vyhlášena roku 1811), kostel sv. Matěje, kostel jména Ježíšova a spousty dalších.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress