Hlavní stránka

Kaunas

(17.03.2005)

Kaunas je se svými 420 000 obyvateli druhým nejrozsáhlejším průmyslovým, vědeckým a kulturním centrem Litvy. Město ležící na soutoku dvou největších litevských řek Nemunusu a Nerisu, asi 100 km od Vilnusu a 250 km od pobřeží, bylo založeno již v 11. století. Po mnoho let bylo symbolem litevské identity.

V 15. a 16. století se stalo úspěšným centrem říčního obchodu. Jelikož je umístěno na významném strategickém místě, bylo za pět století (před 2. sv. válkou) třináctkrát vypáleno. V roce 1972 zde došlo k pokusu o vymanění se ze sovětské moci, ovšem neúspěšně. Jména všech revolucionářů té doby jsou zapsána v Divadle hudby a pro celý národ se jmenovaní bojovníci stali hrdiny.

Ve městě doporučuji navštívit Alej svobody - hlavní třídu centra města dlouhou 1,6 km (s přísným zákazem kouření). Na konci této aleje se tyčí nádherný katolický Kostel sv. Archanděla Michaela. Byl postaven v letech 1891-1893 ruskými architekty v neobyzanském stylu. Za vlády sovětů byl přeměněn na uměleckou galerii. Nyní opět slouží k veřejným bohoslužbám, je populárním místem pro pořádání svatebních obřadů.

Kaunaské historické jádro se nachází na druhém konci aleje u soutoku výše zmíněných řek. Zde se nachází kaunasský hrad ze 13. století, který byl prvním litevským obranným opevněním. Po dobytí křižáky byl roku 1368 znovu obnoven. Hrad měl původně 4 věže, během staletí ho řeka Neris podmáčela a on se pak na severní straně částečně sesunul.

V sousedství hradu lze nalézt ruiny katedrály ze 14. století, na její opravě se nyní pracuje.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress