Hlavní stránka

Bialowiesky Park Narodnowy

(26.04.2004)

Bělověžský prales najdeme na mapě jako velký lesní komplex, rozkládající se při východní hranici Polské republiky a zasahující částečně i do Belarusi. Zaujímá plochu 1 250 km čtverečných a dnes je jediným tak rozsáhlým zachovalým zbytkem nížinného středoevropského pralesa.

Název pochází od malé pohraniční vesničky Bialowieže. Území často měnilo majitele. Do 13. století zde střídavě vládla knížata litevská a ruská a teprve od 14. století připadla Bialowieža s pralesem království polskému a stala se s celým svým obrovským bohatstvím královským majetkem. Počátkem 15. století došlo k soustavnému využívání dosud panenských lesů. V lesích se nejen hojně lovila zvěř, ale kácely se i stromy. Největší škody napáchali na počátku 15. století Španělé, Portugalci, Angličané, Němci a Rusové, kteří si vybírali na stavbu svých lodí ty nejlepší borovice. Hospodářské potřeby si vynutily již v 16. století podrobné vyměření a zmapování celého komplexu.

Současně s rozvojem lesního hospodářství se datuje i částečná ochrana pralesa - polští králové a ruští carové si vytyčovali jakousi loveckou rezervaci, a tím částečně omezovali nekontrolovaný odstřel zvěře.

Přes všechny snahy ochránit bohatství pralesa před ničením nebylo možné zabránit jeho poškozování při nesčetných válečných událostech. Již po první světové válce vymizel např. zubr, los a medvěd. Lesní porosty rovněž prořídly. Největší pohromou pro prales byla činnost anglické firmy Century, jež vlastnila licenci na těžbu cenného loďařského dřeva z Bělověžského pralesa. Polská vláda byla nucena na nátlak veřejnosti smlouvu zrušit a zaplatit Angličanům vysoké odškodné.

Stále horší stav pralesa vedl polskou vládu k vyhlášení státní rezervace na území části pralesa (roku 1921). Tehdejší rezervace měla rozlohu 48 km2. Státní rezervace pak byla koncem roku 1947 rozšířena v národní park. Národní park Bělověžský prales tvoří v současné době rovněž biosférickou rezervaci UNESCO a je zapsán do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví.

Průvodce po národním parku


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress