Hlavní stránka

Gdaňsk

(21.04.2004)

Městskou aglomeraci, populárně nazvanou Trojměstí, tvoří města Gdaňsk, Sopoty a Gdynia. Vojvodské město leží v deltě Visly u Gdaňského zálivu Baltského moře. Gdaňsk je známý jako třetí největší přístav a loděnice Polska. Ve městě žije 470 000 obyvatel (2003), převládá průmysl loďařský, dřevozpracující, papírenský, potravinářský a petrochemický.

Město se stalo od 10. století významným přístavem. V roce 1236 mu byla udělena městská práva a bylo členem hanzy. V letech 1306-1454 bylo město ovládáno křižáky, 1793 ho obsadili Prusové. Svobodným městem byl Gdaňsk v letech 1807-1815 a 1920-39. Ve II. světové válce byl okupován nacisty. Součástí Polska je od roku 1945.

Historickou část města tvoří čtvrti Staré a Hlavní město, Wyspa Spichlerze (ostrov špýcharů) a Dolní město. Na Starém městě bychom našli Osiek-slovanskou osadu z období křižáckých výprav, a Zamczysko-původní hradiště pomořanských knížat, později křižácký hrad. Dodnes se dochovaly pouze obranné zdi a bašta Labuť. Najdeme zde mimo jiných též kostel sv. Bartoloměje, sv. Jakuba, sv. Kateřiny se zvonkohrou, sv. Brigity a Staroměstskou radnici. Čtvrť Hlavní město stojí při Královské cestě. Zde najdeme katovnu (1410-1587) s vězeňskou věží, Slaměnou baštu s renesanční zbrojnicí a kostely sv. Petra a Pavla, sv. Jana, sv. Mikuláše. Největší chloubou této čtvrti je patricijský dům Zlatý palác.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress