Hlavní stránka

Ushuaia - město "na konci světa"

(30.05.2004)

Severně od průlivu Beagle (Channel Beagle), ležícího na 55. rovnoběžce j. š. s mnoha antarktickými ptáky a velrybami černými, se v nadmořské výšce jen 7 metrů nad mořem nachází na 54° 49´ jižní šířky nejjižnější město argentinské provincie Tierra del Fuego a současně i celého světa.

Jeho vzdálenost od Buenos Aires je 3 580 kilometrů. Město s dřevěnými pestrobarevnými domky obklopují zaledněné horské štíty Patagonských Alp přesahující výšku 1 500 m n. m. Až do roku 1947 zde byla argentinská trestanecká kolonie, po jejím zrušení byla založena námořní základna a následoval rozvoj města. Zajímavou prací pro místní obyvatele byla v nedávné době velmi moderní a dobře prosperující výroba elektroniky a náhradních součástek do televizorů, videí, počítačů apod. Bohužel pro obyvatele města konkurence z jihovýchodní Asie vzala zdejším lidem tuto zajímavou a výnosnou práci. Dnes má Ushuaia téměř 45 000 obyvatel.

Patagonie

Z atrakcí ve městě lze jmenovat místní muzea - Museum Territorial Fin del Mundo (muzeum na konci světa) s přírodovědným a etnografickým zaměřením a Museum Marítimo v bývalé trestanecké kolonii. Lze podniknout velmi zajímavý výlet Tren del Fin del Mundo (vlakem na konec světa) nejjižnějším vlakem na Zemi (od roku 1947) kolem Rio Pipo, indiánských vesnic Yamanov a Shelknamov nebo se vydat na horskou túru k ledovci Luis Martial, či navštívit NP Tierra del Fuego v oblasti lesů s mechy, brusinkami a borůvkami, s tyrkysově modrozelenými plesy (Fagnano), fjordy s duhovými pstruhy a lososy, lze se vydat katamaránem po zálivech Lapataia a Ensenada, projet podél majáku Les Eclaireurs (Na konci světa) případně ještě navštívit souostroví Isla de los Estados, kde bylo před půl stoletím nejzapadlejší vězení ne nepodobné ruským gulagům.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress