Hlavní stránka

Monaku je těsno, chce se rozrůst

(15.08.2013)

Monackému knížectví je na jeho dvou kilometrech čtverečných poněkud těsno. Chce se proto o šest hektarů rozšířit a to směrem do moře. Plánuje tam výstavbu luxusních bytů, aby sem přilákalo bohatou mezinárodní klientelu.

Ministáteček nedávno vypsal veřejnou soutěž na projekt územního rozšíření, jehož první etapou bude výstavba obrovské podmořské desky v hodnotě jedné miliardy eur. Vše má být hotovo do roku 2024.

Znak Monaka

Znak Monaka

Na mapě monackého pobřeží už vláda vyčlenila plochu, kde by měla vzniknout nová čtvrť, sousedící s kongresovým a kulturním centrem Grimaldi Forum. Kníže Albert II. se zavázal, že mořské prostředí zůstane nedotčeno, nedaleká mořská rezervace Larvotto bude samozřejmě zachována. V rezervaci je velmi bohatá biodiverzita a žijí tam mnohopiláci, rod mořských rostlin Posidonia nebo mlži kyjovky šupinaté. A jen čtyřicet metrů směrem doleva leží podmořské jeskyně, kde žijí korály, které potřebují kyslík.

Monte Carlo

Monte Carlo

Mezi těmito dvěma chráněnými světy má vyrůst do deseti let nová čtvrť s šesti až desetipodlažními budovami, kde budou luxusní byty, podmořská parkoviště, obchody, úřady a přístaviště. Celkem tam bude 60 000 metrů čtverečných prodejné plochy. Konstruktér, který zvítězí ve výběrovém řízení, bude muset vybudovat ve dvacetimetrové hloubce pevný podstavec, který dokáže všechny tyto stavby udržet. Výměnou za tuto obrovskou investici bude mít vítězná společnost právo tam stavět, i když bude muset státu postoupit některé zastavěné i nezastavěné plochy. Konstruktér potom bude mít rok na to, aby s monackým státem dojednal podrobnosti celého projektu.

Monte Carlo

Monte Carlo

Knížectví se v roce 2008 muselo zříci plánu na rozšíření svého území do moře, a to dvakrát rozsáhlejšího, než je ten současný. Tím hlavním důvodem byla tehdejší světová ekonomická krize, ale i blízkost mořské rezervace.

Monako

Monako

Podle šéfa monacké vlády Michela Rogera je zahájení nového projektu nyní možné, protože Monako už se z krize vzpamatovalo. Projekt je podle něho "optimistickým aktem vůči ekonomické budoucnosti země".

Monte Carlo

Monte Carlo

V Monaku již prakticky není žádná nezastavěná plocha a staré stavby se bourají, aby se na jejich místě mohly postavit vyšší budovy (dnes běžný trend na mnoha urbanizovaných místech světa).

Palác Grimaldi

Palác Grimaldi

Tak už abyste začali šetřit (druhý pilíř důchodové reformy vás nezajistí), nemovitosti ale v ceně jistě porostou a na tak lukrativním místě? Taková nabídka se jen tak zase nebude opakovat. Tak šťastnou cestu za novým bydlením do Monaka…


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress