Hlavní stránka

Kde se žije nejlépe?

(15.06.2013)

Už potřetí se nejlepším místem pro život stala Austrálie. Vyplývá to ze žebříčku sestaveného OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj).

Žebříček kvality života vychází z hodnocení životních podmínek podle 11 zvolených kritérií, mezi kterými je například bydlení, příjmy, zaměstnání, vzdělávání, spokojenost s životní situací a vyváženost mezi pracovním a soukromým životem. Podle stanovených kritérií je se svým životem spokojeno 84 % Australanů, což je více než průměr v rámci OECD (ten dosahuje 80 % spokojených obyvatel v členských zemích organizace).

Hned po Australanech jsou lidé nejšťastnější a nejspokojenější ve Švédsku a v Kanadě - v zemích pověstných vysokou kvalitou života.

Výzkumem bylo také zjištěno, že Australané žijí déle než je průměr v rámci OECD (82:80). Austrálie si také dobře vede v oblasti občanské angažovanosti, projevuje se tam silný smysl pro komunitu (vzhledem ke vzdálenostem je to logické - jet na pivo do pubu stovku kilometrů či mít benzínovou pumpu podobně "blízko", to lidi jistě sbližuje). Zaznamenán byl také pokrok v oblasti zdravotní péče (podařilo se významně snížit počet kuřáků apod.).

Češi moc šťastní a spokojení evidentně nejsou (známá to naše vlastnost). Naše země se v žebříčku 36 zemí OECD umístila až na 22. místě. Ale poslední rozhodně nejsme. Nejhůř se podle žebříčku vybraných zemí žije v Turecku.

Je to jen výzkum a ten také závisí na zvolených kritériích, respondentech aj., takže bych výsledek považoval spíše za zajímavost než nějaký "tvrdý" fakt. Rozhodně se miliardy lidí ve světě mimo země OECD mají podstatně hůř (Afrika, Asie, Latinská Amerika).

Žebříček TOP 36 zemí:

1. Austrálie, 2. Švédsko, 3. Kanada, 4. Norsko, 5. Švýcarsko, 6. USA, 7. Dánsko, 8. Nizozemsko, 9. Island, 10. Spojené království, 11. Nový Zéland, 12. Finsko, 13. Rakousko, 14. Lucembursko, 15. Irsko, 16. Belgie, 17. Německo, 18. Francie, 19. Slovinsko, 20. Španělsko, 21. Japonsko, 22. Česká republika, 23. Itálie, 24. Izrael, 25. Polsko, 26. Slovensko, 27. Republika Korea, 28. Portugalsko, 29. Maďarsko, 30. Řecko, 31. Estonsko, 32. Rusko, 33. Brazílie, 34. Chile, 35. Mexiko, 36. Turecko.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress