Hlavní stránka

NASA objevila další dvě exoplanety

(09.05.2013)

Dvě exoplanety (planety nacházející se mimo sluneční soustavu) podobné Zemi, kde by mohl být život, se podařilo najít pomocí vesmírného teleskopu Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Obě tělesa jsou přibližně stejně velká. Zřejmě jsou složená z hornin a mohla by na nich být voda v kapalném stavu. Tuto novou informaci oznámil koncem druhé dekády dubna 2013 v časopise Science mezinárodní tým, který tento objev učinil.

Podle týmu astronomů obě objevené exoplanety obíhají kolem stejné hvězdy a jsou od ní v takové vzdálenosti, že je na nich možná přítomnost tekoucí vody, a tedy i života. Obě tělesa jsou jen o málo větší než naše planeta Země.

Podle vedoucího programu Kepler - Williama Boruckého - jde o dva "kandidáty" na obyvatelné planety, jaké vědci doposud objevili. Jiná v minulosti ve vesmíru objevená tělesa nesplňovala všechna kritéria na existenci života. Nenacházela se ve vhodné vzdálenosti od svého slunce, takže byla příliš studená nebo příliš horká pro přítomnost kapalné vody. A když přece jen obíhala kolem hvězdy v možné obyvatelné zóně, byla příliš veliká.

Nově objevené planety označené zatím Kepler-62-e a Kepler-62-f, jsou podle vědců jako dvojčata. Obíhají stejnou hvězdu, oranžového trpaslíka, jsou sousedé a mají k sobě blíž než Země a Mars.

William Borucki uvedl, že Kepler-62-e je trochu teplejší, takový jakoby "havajský" svět, zatímco Kepler-62-f je trochu chladnější, tedy spíše typ "aljašský".


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress