Hlavní stránka

Gran Canal Interoseánico - průplav Nikaraguou?

(19.10.2012)

Nikaragujský prezident Daniel Ortega v sobotu 7. července 2012 slavnostně podepsal dekret o vytvoření úřadu, který má zajistit výstavbu nového průplavu mezi Tichým a Atlantským oceánem.

Náklady na výstavbu kanálu jsou vyčíslené na 30 miliard amerických dolarů - asi 630 miliard korun českých. Pro srovnání, je to asi dvaapůlkrát tolik, než kolik by podle posledních studií stála v ČR výstavba zvažovaného průplavu Dunaj-Odra-Labe.

O náklady se mají podělit z 51 procent Nikaragua a ze 49 procent zahraniční partneři. Podle socialistického prezidenta Ortegy přicházejí v úvahu země jako Rusko, Venezuela a Čína (Čína má zájem i o výstavbu "suchého" průplavu Panamou - viz článek Čína nabízí alternativu k Panamskému průplavu - otištěný na Ingemě dne 3. 3. 2011).

Nový vodní projekt počítá v jedné z variant s využitím jezera Cocibolca, které je známé jako Velké jezero. To je na východě s Atlantikem už propojeno řekou San Juan.

Možnost vybudovat kanál přes území Nikaraguy byla zvažována už před sto lety, ale nakonec byl vybrán a vybudován kanál mezi oceány jižněji – v Panamě (důvody spočívaly mimo jiné i v geopolitických zájmech tehdejších vládců v USA).

Nový Gran Canal Interoseánico by měl být dlouhý přes 200 kilometrů, tedy delší než Panamský průplav (82 kilometrů) a měl by být také hlubší. Čas ukáže, která z variant (zda-li vůbec) bude vybudována.

Průplav v Nikaraguji (pravděpodobná trasa červeně) by využil plochy jezera Cocibolca a řeky San Juan, která z něj teče do Mexického zálivu. Průplav by byl více než dvakrát delší než Panamský.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress