Hlavní stránka

Dluh USA je zatím 15 bilionů US$ (dosáhne až na 17)

(29.08.2011)

Americký dluh (v přepočtu 255 000 000 000 000 Kč) vypadá neuvěřitelně jako poněkud abstraktní číslo s dlouhým ocasem dvanácti nul. Ano, v srpnu 2011 se státní dluh USA přiblížil 15 bilionům US$ nebo jinak řečeno 255 bilionům korun českých.

Nad takovým číslem leckdo mávne rukou, ale lze si vůbec představit, že "ekonomická jednička světa" dluží hodnotu srovnatelnou například se 47 tisíci nejnovějších obřích letadel Airbus nebo abych to přiblížil českým poměrům - téměř miliardu osobních aut Škoda Octavia.

Neméně zajímavé je přirovnání dluhu USA k zásobám zlata. Na uhrazení jejich dluhu by totiž nestačilo ani veškeré zlato, které ve své historii lidstvo dosud vytěžilo! Americký dluh odpovídá 286 534 tunám tohoto drahého kovu, podle Světové rady pro zlato (World Gold Council) se ale zatím na planetě Země vytěžilo jen 168 300 tun zlata.

Částka 15 bilionů US$ narovnaná ve stodolarových bankovkách na palety o ploše větší než fotbalové hřiště by působila giganticky i vedle sochy Svobody, která je vysoká 93 metrů. Výsledná částka amerického státního dluhu naroste během několika let až na 17 bilionů dolarů. Ano. To je výsledek kompromisního řešení plánu republikánů a demokratů na odvrácení krachu USA ze dne 1. srpna 2011.

Zadlužení Spojených států amerických se dramaticky zvýšilo v době finanční krize. V roce 2008 odpovídal dluh 70 procentům ročního výkonu celé ekonomiky země, koncem roku 2011 se má vyšplhat na 100 % HDP USA. Mohou za to zejména vysoké výdaje na léčbu následků krize, která stála Spojené státy 6,5 bilionů US$.

Tak to potěš koště; to naše dluhy jsou "drobnost". Z chybějících money státu USA by žila naše republika přes 200 let. Pohoda. Tak to bychom si asi měli otevřít láhev dobrého, nejlépe moselského, portského či moravského vína. Tak na zdraví!


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress