Hlavní stránka

Salalah - Omán

(15.06.2009)

Salalah je hlavním městem ománského jižního regionu. Je sídlem guvernéra provincie Dhofar. Ve městě žilo podle statistik CIA v roce 2007 téměř 179 tisíc obyvatel a byl tak druhým největším ománským městem. Salalah byl již ve středověku významným bodem na cestách do Indie.

Dodnes je Salalah archeologickým a historickým místem (muzeum v Al-Balid). Tržiště v Al Husnu, kde se prodávalo podobně jako v mnoha arabských zemích zlato, stříbro a textil, mě překvapilo prodejem vánočních františků (Frankincense). Na jejich výrobu se používá smůla ze zvláštních stromků, které rostou na jihu pouště Rub al-Chálí a jsou podle legendy darem od Alláha zdejším obyvatelům, kteří kadidlem zásobovali katolickou církev v Evropě. Tak vida. Vůbec mě nenapadlo, kde že mají "vánoční frantíkové" svůj původ.

Salalah je rodištěm současného sultána Qaboose bin Saida bin Tajmúr as-Saida. Ten tradičně tráví část svého času zde (klima je tu příjemnější než v hlavním městě Muscat) a tak se "doma" může pravidelně setkávat s vlivnými místními kmenovými vůdci.

Kavárna

Salalah ležící na jihu Arabského poloostrova v blízkosti pouště Rub al-Chálí má tropické klima. V létě stoupají teploty až ke 40 stupňům Celsia, ale z moře od konce června do začátku září vane příjemný ochlazující monzun. V zimě klesají teploty až na příjemných 22 stupňů C. Monzunové období je známé jako khareef sezóna a během něho se počet obyvatel města téměř zdvojnásobuje. Tento příznivý čas se využívá k pořádání veletrhů jako je např. Khareef Festival.

Kolem města rostou kokosové lesíky, jsou zde banánové plantáže, bohaté porosty kadidlového stromu a přítomná "monzunová" zeleň se využívá při pastvě stád dobytka. Příznivé klima umožňuje výskyt volně žijících živočichů jako v nedaleké východní Africe. Žijí zde např. leopardi a hyeny.

Mimo významného, zejména kontejnerového přístavu a Free zóny poblíž něho má dopravní význam i místní letiště. Z něho pravidelně létají spoje do hlavního města Muscatu, ale i do spřátelených arabských míst v Perském zálivu jako jsou Kuvajt, Dubaj a Abu Dhabi v SAE, Bahrajn a Katar. Rozvíjí se moderní těžký průmysl. Využívá se levná pracovní síla přistěhovalců z Indie, Srí Lanky, Pákistánu, Bangladéše apod. Město je oblíbenou destinací cestovního ruchu. V okolí Salalahu se nacházejí přírodní zajímavosti v nedalekých horách, moře poskytuje turistům široké možnosti potápění či šnorchlování i moderních vodních sportů (surfování).


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress