Hlavní stránka

Mayotte

(26.05.2009)

Collectivité départmentale Mayotte je zámořským společenstvím Francie v Indickém oceánu (13 stupňů j. š., 45 stupňů v. d.). Souostroví nacházející se v Mozambickém průlivu se jako jediné ze čtyř částí souostroví Komory v roce 1974 vydalo vlastní cestou, když se rozhodlo upevnit své spojení s Francií. Toto velmi rozumné rozhodnutí přineslo obyvatelům ostrova, zvaným Mahorais, rozmach a stabilitu. Dějiny ostrovů zmítaných různými migracemi, strastmi kolonizace a dobrodružnými výpravami pirátů z Madagaskaru zůstaly až do 20. století úzce spjaté s historií ostatních ostrovů tohoto souostroví.

Komory jsou federací. Dnes se prezentují jako Komorská unie. Tři ostrovy směrem od západu k východu se jmenují Njazidja (Grande Comore), Mwali (Mohéli) a Nzwani (Anjouan). Na jihovýchodě tohoto souostroví Comores se nachází francouzský Mayotte. Název souostroví pochází od arabského slova al-kamar - česky "měsíc". Ten mají Komory na své vlajce i znaku. Je to téměř 100% islámská země, 96 % obyvatel tvoří míšenci bantuského, malgašského a arabského obyvatelstva. Asi 80 % obyvatel pracuje v zemědělství, asi polovina je negramotná (značný rozdíl oproti Mayotte). V Komorské unii se pěstuje vanilka, hřebíček, roste palma kokosová, ylang-ylang (kanaga vonná). Významný je mořský rybolov.

Vlajka Komorské unie

Znak Komor 

Mayotte se skládá ze dvou hlavních ostrovů Petite-Terre a Grande-Terre a asi dvaceti ostrůvků roztroušených v jedné z nejkrásnějších lagun světa. Rozloha všech více jak dvaceti ostrůvků je celkem 374 km2. Počet obyvatel dosáhl 216 300 (7/2008 podle CIA). Tyto vulkanické ostrovy vznikly před 8 milióny let. 

Dzaoudzi - přístav

Hlavním administrativním centrem Mayotte je Dzaoudzi, hospodářským Mamoudzou. Úředním jazykem je francouzština, ale v běžném životě se většina obyvatel dorozumívá místním jazykem mahorais. V Mamoudzou jsou rušné trhy a také řada malých restaurací, v nichž lze ochutnat lahodnou tradiční kuchyni plnou sladko-slaných kontrastů, např. kokosový salát s krevetami nebo langustu s vanilkovou omáčkou.

Mamoudzou

Mamoudzou

Tento ostrov souostroví Comores je sice poměrně malý, ale poskytuje příchozím hostům jedinečné možnosti pro potápění a pěší turistiku. Návštěvníci se zde mohou setkat se zajímavou kulturou, s endemickou faunou, jako je např. sympatický maki, šibalský lemur aj.

Lemur

Deštné a suché tropické pralesy nabízejí přehršel endemické fauny a flóry ostrova: baobaby, akácie, liány a orchideje (na ostrově jich je více než 50 druhů) tu rostou bok po boku s mangovníky, banánovníky a chlebovníky. A právě níže uvedený chlebovník umožňuje návštěvníkům proniknout do blízkosti malých lemurů.

Chlebovník

Na Mayotte, ostrově ve tvaru obráceného mořského koníka nacházejícího se v severní části Mozambického průlivu, na ostrově dosud nedotčeném přívalem turistů, vítá návštěvníky vzduch prosycený pronikavou vůní ylang-ylangu (suroviny používané pro výrobu éterických olejů pro parfémy a kosmetiku), vanilky a vonného dřeva. 

Klenoty Mayotte ale nejsou jen přírodního původu. V této zemi nikdy nekončícího stěhování se totiž v průběhu staletí vytvořila kulturní mozaika jakoby slepená z afrických, perských, východních, madagaskarských, evropských a arabských střípků. Překvapivým způsobem ovlivnily tyto kultury dokonce i místní náboženství, islám. V něm pro nás překvapivě hraje nejen v rodinném kruhu, ale i v politickém a ekonomickém životě klíčovou roli žena.


 

Jan Hájek
Zeměpisné sdružení

Další články z tohoto státu Další články tohoto autora

 
 DatumAutorPředmět
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress