Hlavní stránka

Autoři Internet Geographic Magazine

Vladimír Kříž

Vladimír Kříž

Dr. Vladimír Kříž se narodil 20. 7. 1948 v Jihlavě. Po absolvování jihlavského Gymnázia a vojenské službě studoval pedagogiku a vzdělávání dospělých a byl metodikem pro mimoškolní vzdělávání na tehdejším okresním kulturním středisku v Jihlavě. Jeho první cesty vedly do východního Německa, Bulharska, Rumunska a později také do Uzbekistánu, Kyrgistánu, Mongolska a severní Koreje. Reportáže a články, které napsal ze svých cest po těchto zemích a doprovázel je vlastními fotografiemi, vycházely v časopisech Lidé a Země, Ahoj na sobotu, Naše rodina a mnoha dalších. Ze svých cest psal i básně, které vydával jako novoročenky pro své přátele. O svých cestách přednášel Vladimír Kříž na mnoha místech naší republiky. Byl členem Orient Klubu v Přelouči, aktivně se účastnil jeho akcí a přednášel také na setkáních cestovatelů v Muzeu dr.Emila Holuba v Holicích.

V roce l976 navázal korespondenční styky s Leonardem I., panovníkem malého knížectví HUTT RIVER v západní Austrálii severně od Perthu. Státeček vznikl v roce 1970 na základě starých zákonů a uznání anglickou královnou. Vladimír Kříž byl v témže roce knížetem a vládou této zemičky jmenován  honorárním konzulem v tehdejším Československu. Spolu se svými přáteli a příznivci se věnoval propagaci malé monarchie (propagační letáčky, které byly rozesílány po celé republice, mapky jak cestovat do knížectví atd.). Ve svém bytě v Jihlavě zřídil konzulát, kam se sjížděli zájemci o cestování do Austrálie, ale také zástupci vědeckých nebo obchodních institucí. Jeho aktivity ale vzbudily také zájem tehdejší STB, Vladimír Kříž musel brzy nato odejít ze zaměstnání v kultuře a působil jako průvodčí na železnici a později recepční a noční vrátný v malém hotelu. Byl mu odebrán pas, takže mu bylo znemožněno cestovat a po zákazu novinám a rozhlasu také publikovat. Policie také kontrolovala a zabavovala veškerou korespondenci se zahraničím. Rozhodl se proto emigrovat a v roce 1984 odešel s pomocí vlastnoručně vystaveného diplomatického pasu (roku 1979 ho kníže stačil ještě jmenovat řádným konzulem) přes Rumunsko do Jugoslávie a Rakouska, odtud o rok později do Spojených států, kde se usadil v San Francisku a pracoval v kulturním a kongresovém centru.

Vladimír Kříž

O svém útěku napsal knihu "Neobyčejné cesty", která je zároveň i cestopisem, protože v ní popisuje své cesty po Mongolsku, Rusku, severní Koreji a Střední Asii.Vyšla v roce 1992 a v témže roce ji uvedl jako četbu na pokračování český rozhlas na stanici Praha. V Kalifornii se stal blízkým přítelem a spolupracovníkem známého skladatele, cestovatele a mořeplavce Eduarda Ingriše, od kterého čerpal vědomosti a poznatky k cestám po severní, střední a jižní Americe a do Tichomoří. Podnikl cesty po Spojených státech východní Austrálii, Kanadě, Aljašce, Mexiku, Guatemale, Kostarice, Hondurasu, projel Peru, Brazílii, Argentinu, Jižní Koreu. Z ostrovů pak např. Portoriko, ostrovy Havaje, Tahiti a Fidži. V roce 1991 se Vladimír Kříž vrátil do České republiky a od té doby žije střídavě v Jihlavě a v San Francisku, kde vyšla jeho kniha v angličtině pod názvem "The Road". Vydal také své básně, inspirované toulkami po mnoha zemích "Pozdravy z cest" a knihu cestopisných reportáží "Na dalekých toulkách".

Vladimír Kříž v USA

Vladimír Kříž je členem Obce českých spisovatelů a čestným členem Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE v Prosiměřicích, kde vyšla jeho další knížka reportáží z exotických cest světem "Znovu na toulkách". V San Francisku byl několik let zpravodajem rádia Impuls, nyní působí jako zahraniční zpravodaj rádia Vysočina v Jihlavě, přednáší o svých cestách a aktivně se účastní každoročních setkání klubu Globe v Prosiměřicích.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /www/doc/www.ingema.net/www/in2001/a-kriz.php:25 Stack trace: #0 {main} thrown in /www/doc/www.ingema.net/www/in2001/a-kriz.php on line 25