Hlavní stránka
Jan Hájek

Autoři Internet Geographic Magazine

Jan Hájek

Jan Hájek

Jan Hájek se narodil v červenci 1945 v Plzni, v Plzni žije a jak sám říká, bude zde i vsypán do země. Vystudoval Pedagogickou fakultu, aprobaci matematika–zeměpis a od roku 1969 do roku 2004 učil na základních a středních školách. Jedenáct let (od roku 1994) také pracoval jako odborný asistent na Západočeské univerzitě v Plzni na katedře geografie, kde učil didaktiku vlastivědy a geografie, regionální geografii Ameriky, Asie a Ruska, vedl pedagogické a mnohé zahraniční terénní praxe. Po urgentní operaci srdce je od konce července 2005 v invalidním důchodu. Při desítkách výletů se svými žáky procestoval křížem krážem celou Českou republiku, se studenty geografie značnou část Evropy.

Na svoji první zahraniční cestu se vydal v roce 1962 do Rumunska a Maďarska. Od té doby je s výjimkou základní vojenské služby každoročně na cestách.

Jan Hájek

Navštívil všechny evropské nezávislé státy i 3 závislá území (FAO, GBZ, SVB). Při svých 18 mimoevropských cestách navštívil Severní, Střední i Jižní Ameriku, Karibik, Severní a Východní Afriku, mimo Jižní Asie všechny její zbývající oblasti včetně Ruska; Austrálii a Nový Zéland, Havajské ostrovy.

První "cestovatelskou" publikací byla kniha "Z cesty po zemích Střední Asie" vydaná Západočeským nakladatelstvím v roce 1986. Vypracoval řadu itinerářů pro studentské zahraniční terénní praxe (se svými studenty geografie procestoval více jak polovinu zemí Evropy). Po roce 1989 spolupracoval na tvorbě katalogů prvních soukromých cestovních kanceláří (texty, trasy, diapozitivy z vlastních cest).

Jan Hájek

V letech 1990–2005 publikoval 180 geograficky zaměřených článků, lektoroval pro MŠMT ČR 20 učebnic pro výuku geografie na středních školách a zeměpisu na základních školách, napsal 17 metodických listů pro učitele zeměpisu, autorsky se podílel na vydání 16 knih (asi nejcennější bylo spoluautorství na textaci publikace „Ottova všeobecná encyklopedie ve dvou svazcích“, která vyšla koncem roku 2003 v Ottově nakladatelství, má 1488 stran a navazuje na Ottův slovník naučný z let 1888–1909). Spoluautorsky se podílel na vydání více než desítky učebnic, pracovních sešitů a vysokoškolských skript, je spoluautorem 3 videoučebnic pro výuku zeměpisu atd. Prezentoval svoji práci na vysoké škole na mezinárodních geografických konferencích, provedl řadu geografických analýz, spolupracoval s ČT.

Jan Hájek

V roce 2003 vydal v nakladatelství ZČU v Plzni 2. vyd. skript "Vybrané kapitoly z didaktiky geografie", v roce 2004 již 3. vyd. "Cvičení z regionální geografie Asie"

Dříve aktivně sportoval – kopaná, hokej, atletika (běhy). Dokud byl zdráv, pracoval jako průvodce a delegát cestovních kanceláří. Koncem roku 2005 a počátkem roku 2006 rehabilitoval po operaci srdce, nyní dál věnuje svůj volný čas cestování a publikování geograficky zaměřených článků.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aktivity
Geooblasti
UNESCO
Fotobanka
Průvodce
Ingema-TV
Počasí
Rešerše
iZone
Foto scan

Alpy
Altaj
Kavkaz

Kurzy Potřebujete zjistit kurz exotické měny? Toto tlačítko vám s tím pomůže.
 
Ockovani Chystáte se do exotické země? Zjistěte si zde, zda byste se neměli nechat naočkovat!
 
RoutePlanner Jedete na dovolenou autem? Nechte si navrhnout nejlepší cestu!
 
Letiste Musíte nebo chcete letět letadlem? Pak se vám třeba budou hodit tyto informace!
 
Autori Zajímá vás kdo píše články na Ingemě? Představení alespoň některých autorů najdete zde.

 

Na našem serveru funguje elektronický obchod, takže máte možnost nakupovat fotografie z fotobanky online. Bližší informace naleznete zde.
 


1999-2019©Ppress
veškeré texty, fotografie, obrázky, mapy apod. jsou chráněny autorskými právy jednotlivých autorů a vydavatelství Ppress.
Je výslovně zakázáno jejich jakékoli šíření, publikování či dokonce prodej za úplatu.
Info: Ppress